Jak otrzymać kredyt dla małych firm?

Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością ponoszenia inwestycji, aby rozwijać działalność. Małe przedsiębiorstwa, które dopiero wkraczają na rynek, nie zawsze mają wypracowany stabilny budżet. Brak wystarczających środków finansowych nie musi być jednak przeszkodą, gdyż na rynku dostępnych jest wiele form kredytowania. Jak znaleźć najlepszy kredyt dla małych firm i jakie warunki trzeba spełnić, aby go otrzymać?

Kto może skorzystać z kredytu dla małych firm?

Banki i firmy pożyczkowe oferują produkty finansowe dla przedsiębiorców, ale wymagają spełnienia określonych warunków. Pierwszym kryterium jest ocena czy Twoja działalność kwalifikuje się jako mała firma. Według Rozporządzenia Komisji Europejskiej, z małym przedsiębiorstwem ma się do czynienia wówczas, gdy liczba pracowników nie przekracza w nim 50 osób, a roczny obrót wynosi mniej niż 10 milionów euro. Ponadto przed zawarciem umowy o kredyt będziesz musiał spełnić warunki formalne i dostarczyć niezbędną dokumentację. Zalicza się do nich m.in.:

  • wyciąg z CEiDG,
  • deklaracja PIT za ubiegły rok,
  • zaświadczenie o braku zaległości względem ZUS,
  • podsumowanie bilansu księgowego.

Niektóre instytucje finansowe mogą wymagać także innych zaświadczeń, aby ocenić kondycję finansową firmy oraz ewentualne ryzyko nieterminowej spłaty.

Jak otrzymać kredyt dla małych firm

Na co zwracać uwagę podczas wyboru kredytu dla małych firm?

Rynek usług finansowych to bardzo rozbudowana branża, która oferuje dofinansowania na określonych warunkach. Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku o kredyt dla małych firm, musisz przede wszystkim określić, w jaki sposób zamierzasz spożytkować przyznane środki. Do najpopularniejszych wariantów zalicza się:

  • kredyt obrotowy na pokrycie bieżących kosztów utrzymania przedsiębiorstwa,
  • kredyt inwestycyjny na sfinansowanie działań rozwojowych firmy,
  • kredyt gotówkowy, który możesz przeznaczyć na dowolny cel.

Oprócz tego musisz zwrócić uwagę na warunki spłaty oraz całkowity koszt kredytu. W zależności od wybranego produktu może on zawierać opłaty stałe doliczane do każdej raty lub jednorazowe. Ważne jest także oprocentowanie i wysokość prowizji pobieranej przez bank.

Zabezpieczenie spłaty kredytu dla małych firm

W zależności od kondycji finansowej przedsiębiorstwa oraz zdolności kredytowej, instytucje wymagają różnych form zabezpieczenia. Może to być np. hipoteka, kaucja czy poręczenie wekslowe, dzięki czemu w razie zaprzestania spłaty, bank będzie mógł wyegzekwować należności. Aby uniknąć egzekucji długów oraz związanych z tym konsekwencji, trzeba racjonalnie podchodzić do kwoty kredytu. Zanim złożysz wniosek, przeanalizuj więc możliwości finansowe swojej firmy i oszacuj wstępne prognozy budżetowe.

Jak znaleźć najkorzystniejszy kredyt dla małych firm?

Ze względu na różnorodność ofert kredytowych, warto wcześniej sprawdzić dostępne opcje. Tylko porównanie ofert poszczególnych instytucji pozwoli C znaleźć najlepszą opcję finansowania dopasowaną do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. W tym celu warto posiłkować się rankingami kredytów dla małych firm lub skorzystać z porównywarki internetowej.

Dodaj komentarz